چنانچه قبل از این اطلاعات دقیقی از لوله رده چهل نداشتید و هنگام طراحی سیستم های پایپینگ و خرید دچار سردرگمی میشدید و سوالات و ابهاماتی در ارتباط با مشخصات لوله رده چهل شامل فرآیند تولید،سایز،ضخامت،رده،ساختار فیزیکی و شیمیایی،دما و فشار قابل تحمل و سایر اطلاعات فنی ذهن شما را مشغول می کرد،پس نیاز است که مطالب ذیل را مطالعه فرمایید و پس از آن شما درخواهید یافت که هنگام خرید لوله رده 40 دقیقا به دنبال چه میگردید و خرید موفق تری داشته باشید.

در این مقاله سعی شده اطلاعات علمی و تجربی خودمان را در ارتباط با لوله مانیسمان با شما به اشتراک بگذاریم.

در ادامه با ما همراه باشید…

منظور از لوله مانیسمان رده چهل چیست؟

در لوله مانیسمان رده چهل برعکس درزدار هیچ گونه درز جوشی در ساختار فیزیکی محصول مشاهده نمیشود.در این مقاله فرآیند تولید لوله مانیسمان و درزدار مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن دریافت درستی از ساختار آن بدست خواهد آمد.

تشخیص وجود درزجوش یا مانیسمان واقعی چنانچه زوائد حاصل از جوش از روی درز جوش برش یا حذف شده باشد امکان پذیر نیست و به منظور تشخیص بدون درز بودن بایستی نمونه برداری و جهت ارزیابی به آزمایشگاه متالوگرافی ارسال شود.

منظور از لوله مانیسمان رده چهل چیست

لوله مانیسمان رده 40 درزمخفی

در بعضی از موارد در فرآیند تولید لوله درزدار زوائد حاصل از اتصال محل درز جوش توسط ابزار برشی حذف میشود که اصطلاحا لوله درزمخفی نامیده می شود.

 در هنگام خرید و فروش،چنانچه درزمخفی بودن به اطلاع مشتری برسد و مشتری با توجه به شرایط و انتظارات و حساسیت های پروژه و با علم به درزمخفی بودن خرید خود را انجام دهد،این معامله تا حدی قابل توجیه است ولی عده ای سودجو لوله درز مخفی را به قیمت بدون درز واقعی به فروش میرسانند.

لوله درزمخفی تنها از نظر ظاهری سیملس بنظر میرسد وگرنه به هیچ عنوان خصوصیات مکانیکی لوله مانیسمان را ندارد و چنانچه بجای آن مورد استفاده قرار گیرد شاهد بروز خسارت از محل درزجوش خواهیم بود.

لذا توصیه میشود به منظور تامین لوله مانیسمان،از منابع معتبر و یا به شرط ارائه سرتیفیکیت چینی و به شرط تضمین اصالت کالا معامله انجام شود و یا نسبت به نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه اقدام شود.

فرآیند تولید لوله مانیسمان رده چهل

در فرآیند تولید لوله بدون درز رده چهل از بیلت های استوانه ای فولادی استفاده میشود.بیلت های استوانه ای در کوره القایی یا گازی گداخته شده و به وسیله غلتک هایی به جلو رانده می شوند.این بیلت های گداخته شده از داخل مندرل عبور داده میشوند.با حرکت بیلت ها از داخل مندرل حفره ای ایجاد شده که در واقع این حفره قطر داخلی لوله رده چهل را تشکیل می دهد.

پس از آن دوباره از داخل غلتک هایی عبور داده شده و تابگیری و سایز می شوند.سپس به ابعاد مورد نظر و بیشتر 6 متری برش داده شده و دو سرآن پخ زده می شود.

در لوله های رده چهل چینی به منظور جلوگیری از زنگ زدگی،لاک مشکی رنگ که در واقع پوشش محافظ است بر روی آن کشیده می شود و دو سر آن درپوش پلاستیکی قرار میگیرد،سپس بسته بندی و آماده ارسال می گردد ولی در نوع ایرانی کاوه و اهوازی فاقد پوشش و درپوش میباشد.

قیمت انواع لوله مانیسمان

همانطور که گفته شد به منظور تولید لوله مانیسمان از طریق فرمدهی به بیلت های استوانه ای و طی چندین مرحله تغییر شکل و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات با توان و تکنولوژی بالا استفاده میشود.این در حالیست که در تولید لوله درزدار از طریق عبور ورق با ضخامت های متفاوت از بین رول های با اشکال و زوایای مختلف و جوشکاری درز جوش،تولید میشود.

با توجه به مطالب بیان شده،در خط تولید لوله درزدار؛ماشین آلات و تجهیزات ساده و متریال اولیه ارزان قیمت،فرآیند تولید با مراحل کمتر و کم هزینه تر باعث شده که قیمت لوله مانیسمان به نسبت درزدار گران تر باشد.

قیمت لوله مانیسمان نیز با توجه به سایز و رده کاری متفاوت میباشد.در واقع هر چه رده کاری بیشتر باشد،به دلیل ضخامت بیشتر بدنه،نیاز به ماشین آلات با توان بالاتر بوده و این موضوع بر روی قیمت لوله مانیسمان در رده های مختلف تاثیرگذار و باعث افزایش قیمت در سایز و رده های بالاتر میشود.

مشخصات لوله مانیسمان رده چهل

برای فهم بهتر،انواع روشهای معرفی لوله مانیسمان رده 40 را مورد مطالعه قرار می دهیم.در مستندات مهندسی و استعلامات خرید،از طریق پنج کاراکتر اطلاعات ابعادی مورد بررسی قرار میگیرد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

1-استاندارد ابعادی منطبق بر استاندارد ASME B36.10

2-ضخامت با نماد بدون بعد  Schنشان داده می شود.مانند sch40 یا sch80

3-سایز اسمی NPS و قطر نامی لوله DN

4-جدول ابعاد و اندازه ها

5-وزن

مشخصات لوله مانیسمان رده چهل

ابعاد و اندازه در مشخصات لوله مانیسمان رده چهل

به منظور توصیف اطلاعات مربوط به لوله مانیسمان رده چهل به سه اندازه نیاز داریم:

1-قطر خارجی Out Diameter

2-ضخامت دیواره Wall Thickness

3-طول(که معمولا و بصورت متداول در طولهای 6 و 12 متری تولید می شود)

ضخامت لوله یا رده لوله مانیسمان رده 40

در استاندارد ASME B36.10،رده لوله مانیسمان در فشارهای کاری مختلف به شرح زیر است:

در حالت استاندارد با نماد (STD) نشان داده می شود که از سایز ½ الی 12 اینچ با رده 40 از نظر ضخامت و وزن یکسان است.

در حالت فشار قوی با نماد (XS) و SCH80 نشان داده می شود که وزن و ضخامت این دو رده از سایز ½ الی 10 اینچ یکسان است.

در حالت خیلی فشارقوی  با نماد SCH160 نشان داده می شود.

همچنین در استاندارد ASME B36.10 لوله مانیسمان در رده های SCH 5- SCH 10- SCH 20- SCH 30- SCH 40- SCH 80- SCH 120- SCH 160 نشان داده می شوند.

ابعاد و اندازه های لوله رده چهل چگونه مشخص می شود؟

در لوله مانیسمان رده چهل:

1-به منظور معرفی ضخامت از نماد اسکجوئل (SCH) استفاده می شود.مانند  SCH 40 یا SCH 80.

2-به منظور معرفی قطر،از سایز اسمی با نماد (NPS) و قطر اسمی با نماد  (DN) استفاده می شود.

3-وزن با نماد  (WGT)که با دو واحد پوند بر فوت (LB/FT) یا کیلوگرم بر متر (KG/M) مشخص میشود.

در معرفی لوله رده چهل منظور از اندازه اسکجول چیست؟

اسکجوئل (Schedule) روش شناسایی لوله مانیسمان است که توسط استاندارد ASME B36.10 تعریف شده است که توسط تعداد زیادی از استانداردهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و با نماد(SCH) نمایش داده می شود.

شماره Scheduel در استانداردهای آمریکایی و به همراه پیشوند اعدادی که نمایانگر رده کاری و ضخامت می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.مانند Sch 40  که در اینجا عدد 40  رده کاری بوده که شماره ضخامت لوله در جدول استاندارد ASME B36.10 قابل مشاهده است.

البته عدد SCH بصورت مستقیم معرف ضخامت نیست و در واقع معیاری جهت سنجش یا ارزیابی کلاس کاری یا سیستم لوله کشی است.

در جاییکه وظیفه اصلی لوله مانیسمان انتقال سیالات و گازهای تحت فشار است،پس قطر داخلی یک اندازه حساس و بحرانی محسوب می شود،این اندازه بحرانی با نماد (NB) نمایش داده می شود.

از آنجاییکه لوله مانیسمان محل عبور سیالات با فشار بالاست،ضخامت و استحکام بسیار با اهمیت است.

در ادامه نحوه محاسبه ضخامت با توجه به فشار سیستم،مورد بررسی قرار گرفته شده است.

در معرفی لوله رده چهل منظور از اندازه اسکجول چیست

فرمول محاسبه ضخامت لوله مانیسمان رده 40

Sch=P/[O’]T*1000

P: در این فرمول به معنی فشار و با واحد Mpa نمایش داده می شود.

 [O’]Tحد مجاز استرس متریال مورد استفاده در لوله مانیسمان تحت تاثیر دمای وارده که با واحد Mpa نشان داده می شود.

محاسبه حداکثر فشار و دمای کاری لوله مانیسمان رده 40

همواره در سیستمهای تاسیساتی سه عامل دما،فشار و تنش اعمالی از آیتمهای مهم و تاثیرگذار در طراحی پایپینگ بوده و طراحان با محاسبه این سه آیتم و نوع سیال و گاز عبوری؛سایز،متریال و ضخامت؛لوله و اتصالات،شیرآلات و سایر اقلام تاسیساتی را انتخاب مینمایند.

در جدول تحمل فشار لوله های فولادی،تنش و دمای سیستم با فشار اعمالی نسبت عکس دارد،به این معنا که با افزایش دما و تنش توان تحمل فشار نیز کاهش می یابد.

در جدول زیر حداکثر فشار را با توجه به دما و تنش اعمالی به آن برای لوله مانیسمان رده 40 از سایز 1/2 الی 1 اینچ به عنوان مثال مورد بررسی قرار داده شده است.

حداکثر فشار قابل تحمل لوله مانیسمان رده 40 بر حسب بار bar
دما (درجه سانتیگراد) ضخامت

(mm)

قطر خارجی

(mm)

سایز اسمی
427 399 371 343 260 204 -29
الی
+38
حداکثر تنش مجاز در واحد bar NPS DN
745 896 1140 1170 1303 1380 1380
745 224 285 293 326 345 345 2.77 21.3 1/2 15
151 182 231 238 265 281 281 2.87 26.7 3/4 20
142 171 217 223 248 263 263 3.38 33.4 1 25

منظور از سایز اسمی (NPS) در لوله مانیسمان رده 40

اندازه اسمی لوله مانیسمان بر مبنای شماره (NPS) که استاندارد آمریکای شمالی در واحد اینچ برای سایزهای مورد استفاده در دما و فشار کاری مختلف میباشد.

سایز لوله های مانیسمان از طریق دو آیتم زیر شناسایی می شوند:

1-سایز اسمی،شماره (NPS) در واحد اینچ

2-ضخامت،شماره (Sch) بر واحد میلی متر

منظور از قطر نامی (DN) در لوله مانیسمان رده 40

قطر نامی همان قطر خارجی در واحد میلی متر است.

قطر نامی،قطرسایزهای مختلف است که قطر لوله و اتصالات مشابه بایستی به یکدیگر منطبق باشند.

قطر نامی آیتمی تغییر پذیر به سایز اسمی است.سایز اسمی با یک عدد بعد از (DN) در واحد میلی متر سنجیده می شود.به عنوان مثال DN 50 به معنی لوله با قطر اسمی 50mm می باشد.

مقایسه شاخص های  (DN) و (NPS) در لوله مانیسمان رده 40

قطر اسمی بر حسب میلی متر DN (mm) و سایز اسمی NPS (inch) بر حسب اینچ سنجیده می شود.

در استعلام خرید و در طراحی ها به منظور نمایش سایز میتوان از دو واحد اندازه گیری میلیمتر و اینچ استفاده نمود ولی در بازار ایران و در معاملات،به صورت روتین از واحد اندازه گیری اینچ به منظور نمایش سایز استفاده میشود.

روش تبدیل DN به NPS در لوله مانیسمان رده چهل

به منظور محاسبه اندازه از DN به NPS و بالعکس در قطرهای بزرگتر از DN100 از فرمول های زیر قابل محاسبه هستند:

DN=25*NPS

NPS=DN/25

1inch=25.4mm                                                                                                    

مقایسه شاخص های (DN) و (NPS) در لوله مانیسمان رده 40 شاخص

رده وزنی لوله مانیسمان رده 40

کلاس وزنی لوله با نماد (WGT) که ضخامت دیواره را نشان می دهد و دارای گریدهای مختلف رده 40،رده 80 و رده 160،همچنین رده های STD،XS نیز تولید میشود که البته به نسبت سایر رده ها کمتر در بازار وجود دارند.

در تاسیسات ایران لوله مانیسمان بیشتر در تاسیسات گاز به صورت زیرکار،در پایپینگ موتورخانه با دمای متوسط،در پایپینگ آتش نشانی با فشار متوسط و در پایپینگ صنایع نفت،گاز و پتروشیمی با دما،فشار و حساسیت های شدید و بیشتر در رده های sch20،sch40،sch80 و در فشارهای بسیار بالا،sch160  مورد استفاده قرار میگیرند.

استاندارد ASME B36.10 مرجعی به منظور آگاهی از ارتباط بین ضخامت دیواره و وزن لوله مانیسمان می باشد.

استانداردهای ابعادی لوله مانیسمان رده 40

استاندارد ASME B36.10  استاندارد مربوط به سایز و ابعاد لوله رده چهل می باشد.لوله فولادی در انواع درزدار و مانیسمان مناسب فشار و دمای کاری کم،متوسط و زیاد می باشند.

در سیستم های تاسیساتی،لوله های درزدار و مانیسمان مناسب جهت انتقال سیالاتی مانند آب و فاضلاب،نفت و گاز و میعانات و سیالات و گازهای متنوع  در دما و فشار کاری مختلف می باشند.استانداردهای زیادی برای سایز،قطر و ضخامت دیواره لوله ها وجود دارد.

استاندارد ASME B36.10 اطلاعات ابعادی شامل وزن و ضخامت انواع لوله مانیسمان SCH10/SCH20/SCH30/SCH STD/SCH60/SCH XS/SCH80/…SCH160 و از سایز 1/2 الی 24 اینچ را پوشش میدهد.

به منظور تامین لوله در سایزهای بالا به دلیل موارد استفاده خیلی خاص،همواره با چالش های مختلفی مواجه هستیم و لوله مانیسمان در کاربردهای مرسوم و متداول تا سایز 4 اینچ بیشترین موارد استفاده را دارند.

جدول ابعادی لوله مانیسمان (Pipe Size Chart)

به منظور کسب اطلاعاتی  همچون قطر خارجی،ضخامت و وزن از روی سایز میتوان از جدول ابعادی لوله منطبق بر استاندارد ASME B36.10 استفاده نمود.

البته این ضخامت و وزنی که در جدول استاندارد آمده است دارای تلرانس نیز میباشد و این تلرانس برای سایزهای بزرگتر به دلیل فرآیند تولید،بیشتر میشود،لذا برای سایزهای بزرگتر پیشنهاد میشود لوله بصورت کیلویی و بر روی باسکول قیمت گذاری و معامله شود.

استاندارد متریالی لوله مانیسمان رده 40

استاندارد متریالی مورد استفاده در لوله مانیسمان رده چهل هیچگونه محدودیتی نداشته و شما می توانید لوله رده 40 با متریال استنلس استیل در گرید های ASTM A312 Grade 316L،همچنین لوله رده چهل منطبق بر استانداردهای  API 5L-ASTM A53-ASTM A106B-A179-A252-A333 و… را تهیه فرمایید.

مشخصات لوله رده چهل از نظر ابعاد،اندازه و سایز

اطلاعات و مشخصات ابعادی لوله مانیسمان رده 40 در مستندات مهندسی به شکل ذیل نمایش داده می شوند:

به عنوان مثال:

1-در حالت اول ابعاد و اندازه ها به شکل حاصلضرب قطرخارجی×ضخامت دیواره نمایش داده می شود.

2-در حالت دوم ابعاد و اندازه ها به شکل حاصلضرب سایز نامی×ضخامت دیواره نمایش داده می شود.

3-در آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی به منظور معرفی ابعاد و اندازه ها از حاصلضرب قطر خارجی×پوند بر فوت استفاده می شود.

معرفی شرکت های تولید کننده لوله مانیسمان رده چهل

لوله رده چهل در بازار ایران در دو نوع ایرانی و خارجی موجود می باشد که در نوع خارجی،در انواع اروپایی (اوکراین،روسیه،رومانی و…) بصورت خیلی محدود و مانیسمان چینی بصورت روتین وارد ایران شده و در بازار عرضه می شوند.

لوله مانیسمان چینی همگی دارای شناسنامه یا سرتیفیکیت میباشند و از سایز “1/2 الی “24  اینچ وارد ایران شده و در بازار عرضه می شوند و از سایز “1/2 الی “6 بسیار پرکاربرد و مصرفی می باشند.

استاندارد ابعادی لوله مانیسمان چینی منطبق بر استاندارد ASME B36.10 و استاندارد متریالی آن منطبق بر استاندارد ASTM A106-ASTM A53-API 5L می باشد که این استانداردها بر روی لوله های مانیسمان چینی چاپ می شود و در برگه سرتیفیکیت لوله های مانیسمان چینی اطلاعات ابعادی،متریالی،نتایج تست های مکانیکی و آنالیز شیمیایی و استانداردهای ذکر شده در بالا به صورت کامل وجود دارند.

تجهیزات ایران عامل فروش لوله های مانیسمان کاوه و اهوازی و تامین کننده لوله های مانیسمان وارداتی در بازار آهن شادآباد با ضمانت اصالت و کیفیت کالا و ارائه سرتیفیکیت محصول و صدور فاکتور رسمی،در خدمت مشتریان عزیز میباشد.

امید است اطلاعات فنی مطرح شده در مقاله مربوط به لوله مانیسمان رده چهل مفید بوده باشد.لطفا دیدگاه خود در ارتباط با این مقاله را عنوان فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
تماس